19 kwietnia 2024

NAZARET

Wszystko o religiach i wierze

Jurajskie zabytki: kościół św. Benedykta w Imbramowicach

Leżące w dolinie Dłubni Imbramowice są ciekawym punktem w programie jurajskiej wycieczki dla każdego miłośnika zabytków sztuki sakralnej. Dumą tej miejscowości jest wprawdzie zespół klasztorny Norbertanek, jednak i pobliski kościół św. Benedykta zasługuje na uwagę. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Dlaczego warto mu poświęcić nieco więcej czasu podczas wizyty w Imbramowicach?
Wiadomo, że kościół pw. św. Benedykta w Dłubni (bo tak pierwotnie nazywały się Imbramowice) istniał już w początkach XIII wieku. Przez stulecia kościół ten działał obok kościoła klasztornego Norbertanek i dzielił swe losy z pobliskim klasztorem. Podobnie jak zabudowania klasztorne, tak i kościół parafialny św. Benedyktyna w swej obecnej formie jest obiektem barokowym. Wzniesiony w połowie XVIII stulecia, oficjalnie został konsekrowany w 1763 roku. Co ciekawe, fundatorami obecnego kościoła byli ks. Dominik Lochman, archiprezbiter bazyliki Mariackiej w Krakowie i Zofia Grotówna, ksieni klasztoru sióstr norbertanek. A kto był autorem projektu tej świątyni? Tu pewności nie ma, wiele jednak wskazuje na to, iż barokowy kościół parafialny powstał według projektu Józefa Krause. Jak prezentuje się obecnie ta świątynia?
Kościół ten jest świątynią jednonawową, zbudowaną na planie prostokąta. Prosta bryła i skromne dekoracje ścian sprawiają, iż kościelne wnętrze zadziwia odwiedzających swym wystrojem. Uwagę przyciągają tu m. in. barokowe drzwi obramione kamiennym portalem, które prowadzą zwiedzających do wnętrza świątyni. Na ścianach prezbiterium i nawy wciąż widoczna jest polichromia, stanowiąca ciekawy przykład sztuki późnobarokowej.
Imbramowice to jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Krakowa. Kto w czasie wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej chce nacieszyć się widokiem wspaniałych zabytków, kto chce odkrywać dzieje Małopolski, ten koniecznie powinien zatrzymać się w tej miejscowości.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.