19 kwietnia 2024

NAZARET

Wszystko o religiach i wierze

Radłów – zwiedzamy kościół św. Jana Chrzciciela

Na terenie powiatu tarnowskiego nie brak ciekawych zabytków architektury sakralnej. Wśród ciekawszych obiektów, którym w czasie krajoznawczej wycieczki warto się uważniej przyjrzeć, miejsce niezwykle istotne zajmuje Radłów. To ciekawe miasto, którego najsłynniejszym zabytkiem jest kościół św. Jana Chrzciciela.

Co warto wiedzieć na temat tej budowli?

Kościół św. Jana Chrzciciela został wzniesiony w 1337 roku. fundatorem tej świątyni był biskup krakowski Jan Grot. W swych dziejach kościół był dość często powiększany, m. in. w XV, XVII i XVIII wieku. Ostatnie wielkie prace zostały przeprowadzone po I wojnie światowej, a kierował nimi Karol Stryjeński. Dzięki tym pracom kościół ten posiada ciekawą formę, w której cechy typowe dla sztuki gotyckiej łączą się ze stylem barokowym i neobarokowym. Wzniesiony z cegły, może się pochwalić ciekawymi detalami wykonanymi z kamienia

Zwiedzanie kościoła w Radłowie

Z pewnością w czasie zwiedzana tego kościoła warto poświęcić nieco więcej uwagi barokowym portalom, które powstały w połowie XVII wieku. Warto dodać, że podobne portale znajdziemy w kościele niedaleko Jastrzębia-Zdrój – sprawdź zdjęcia kościoła oraz inne atrakcje na terenie miasta na www.ejastrzebie.pl. We wnętrzu kościoła w Radłowie uwagę przyciąga neogotycki ołtarz główny. Powstał on w okresie międzywojennym, a jego fundatorem był hrabia Henryk Dolański. Neogotycką formę mają też ołtarze boczne. Pięknym zabytkiem jest kamienna chrzcielnica, stanowiąca ciekawy przykład sztuki renesansowej. A co z obrazami? Tu na wyróżnienie zasługują dwa płótna Zofii Stryjeńskiej, na których przedstawiono sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Warto też zwrócić uwagę na epitafia i tablice pamiątkowe. Jedna z nich poświęcona jest pamięci ks. Józefa Jurkowskiego – wikarego z Radłowa, zamęczonego w Oświęcimiu w 1942 roku.

Copyright © All rights reserved.