Trzebnica i jej skarby: bazylika i sanktuarium św. Jadwigi
Bazylika i sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy to miejsce chętnie odwiedzane i przez turystów, i przez pielgrzymów. Jednych przyciąga tu piękna architektura i cenne dzieła sztuki sakralnej, innych – historia tego miejsca. Trzebnica i tutejsze opactwo pocysterskie to bez wątpienia wyjątkowa atrakcja, której w trakcie wycieczki po Dolnym Śląsku nie można pominąć.
Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?
Dzieje zespołu klasztornego w Trzebnicy sięgają czasów średniowiecza. Fundatorem kościoła i klasztoru był Henryk Brodaty, dzięki któremu w 1203 roku do Trzebnicy trafiły cysterki. Co ciekawe, był to pierwszy klasztor żeński na ziemiach polskich, który dodatkowo miał istotny wpływ na rozwój życia kulturalnego i gospodarczego w rejonie Trzebicy. Kościół, który powstał tu w początkach XIII wieku, był jedną z pierwszych ceglanych świątyń w Polsce, stanowił też interesujący przykład sztuki romańskiej.
W latach 60-tych XIII wieku powstała tu dodatkowo kaplica św. Jadwigi Śląskiej, w której umieszczono jej szczątki. Od tej pory Trzebnica stała się miejscem kultu św. Jadwigi oraz ważnym celem dla pielgrzymów. W sumie w trzebnickim kościele pochowano aż 22 przedstawicieli śląskich Piastów, m. in. Henryka Brodatego oraz Konrada Kędzierzawego (syna fundatora klasztoru). W XVII wieku zespół klasztorny został przebudowany w stylu barokowym. W trakcie prac kościół został ozdobiony obrazami Willmanna, wybitnego śląskiego malarza i rokokowymi ołtarzami. Kościół ten do dziś urzeka ciekawa formą i pięknym wnętrzem (podobnie jak wyjątkowy kościół w Świdnicy), a jego obecne opiekunki, siostry boromeuszki, starają się utrzymać sanktuarium w dobrej formie. Turyści i pielgrzymi mogą zwiedzać piękne kościelne wnętrze, spacerować po klasztornych ogrodach oraz podziwiać eksponaty, czekające w Muzeum Kultu św. Jadwigi Śląskiej. Dzięki temu wycieczki po tym mieście stają się nie tylko ciekawa przygodą, ale i wyjątkową lekcją historii, która na długo pozostaje w pamięci zwiedzających.